Теплоізоляція житлових будинків останнім часом стала досить поширеним явищем. Однак з огляду на досить високу вартість будівельних матеріалів, багато хто хоче здійснити утеплення стін пінопластом своїми руками. В принципі, цей процес не надто складний і підійшовши до нього з належним старанням, можна отримати відмінний результат.
Теплоізоляція фасаду під декоративну штукатурку
Що таке пінопласт?
Пінопласт - один із найпоширеніших теплоізоляційних матеріалів у нашій країні. Його теплопровідність у сухому стані становить 0,037-0,033 Вт/(м×К). Матеріал має вкрай низьке вологопоглинання. При повному зануренні на 24 години він вбирає менше 1% вологи. Пінопласт має дуже низьку паропровідність, тому деякі будівлі можуть потребувати додаткових вентиляційних отворів.
Матеріали, що використовуються при утепленні
Найчастіше використовуються такі матеріали для утеплення пінопластом:
Листи пінопласту із щільністю 25-35 кг/м. При цьому слід пам'ятати, що всупереч поширеній думці марки пінопласту ПСБ-С-25/35 аж ніяк не означають відповідну щільність. Реально матеріал марки ПСБ 25 має щільність від 16 до 20 кг/м.
Клей - обов'язково береться спеціальний клей для приклеювання пінопласту. Найкраще взяти матеріал від популярних виробників: Ceresit, Knauf, Момент. Такі суміші коштують трохи дорожче, але дають гарантований результат міцного з'єднання як утеплювача, так і армованої сітки.
Дюбелі - також використовуються спеціалізовані вироби відомі як парасолька або грибок. Орієнтовна кількість не менше ніж 5 штук на один лист. Необхідно пам'ятати що біля кутів будівлі, віконних та дверних отворів кількість дюбелів необхідно збільшити в півтора-два рази. Довжина дюбелів має становити 2 товщини утеплювача.
Армуюча сітка зі скловолокна з величиною комірки 5х5 мм та щільністю 140-160 г/м2.
Малярні куточки для виведення кутів та укосів.
Підготовка стін під пінопласт
Перед початком поклейки пінопластових плит поверхня фасаду вирівнюється. Особливо намагатися при цьому не потрібно, цілком допустимі різні дефекти (виступи та западини), але при цьому перепади висоти не повинні перевищувати 1-2 см. Фактура стіни так само повинна відповідати певним параметрам:
- Якщо старим декоративним покриттям фасаду є фарба з обмеженою паропроникністю (будь-які типи масляних, силіконових та акрилових фарб), то вона має бути повністю зачищена, а поверхня оброблена ґрунтом.
- Якщо, провівши долонею по поверхні стіни, було виявлено крейдяний слід, поверхню необхідно обробити ґрунтовкою;
- Якщо фасад був оштукатурений, а штукатурка обсипається, то пухкі ділянки мають бути захищені жорсткою щіткою (НЕ металевою) та оброблені ґрунтовкою глибокого проникнення.
ВАЖЛИВО! Грунтування стін - це операція, яку необхідно виконати в будь-якому випадку, яку ґрунтовку купити визначаємо потребою матеріалу.
Нанесення клею на лист пінопласту
Правильна поклейка та армування пінопласту
Процес зміцнення пінопластових листів наступний:
- Клейові суміші за допомогою зубчастого шпателя наносяться на всю площу пінопластового листа, товщина шару для рівної основи близько 10 мм. Якщо основа не рівна, то на поверхню пінопласту наносяться маячки в 5-6 місцях.
- Плити прикладаються до стіни та сильно притискаються. Вони повинні бути під тиском півтори-дві хвилини, потім плиту можна відпустити і перейти до наступного кріплення. Плити розташовують у шаховому порядку, щоб вертикальні стики не збігалися. Зазори між ними необхідно зробити мінімальними. Для герметизації стиків можна користуватися звичайною монтажною піною.
- Після підсихання клею (не менше 3 днів) можна кріпити дюбелями. Їх необхідно не менше 5 штук на стандартний лист, 4 по краях та один у центрі. Пінопласт, який розміщується на кутах будівлі, біля віконних та дверних отворів, а також на значній висоті, має кріпитися у 6-7 місцях.
- Той самий клей, який використовувався для приклеювання пінопласту, наноситься на його поверхню шаром не менше 5-7 мм. Сітка заздалегідь відрізається шматками 1,5-2 м. Прикладається до обробленої поверхні і вдавлюється шпателем, доки нанесений клей її повністю не покриє. Сітка розміщується внахлест, щонайменше 10 див.
Під час таких робіт дуже важливий температурний режим та освітлення. Оптимальною температура близько 20°С. Якщо на вулиці занадто спекотно, а на стіну падають прямі сонячні промені, то клей пересихатиме.
Дозволяється злегка зволожувати поверхню, розбризкуючи на неї воду. Після того, як захисний шар висох, його необхідно затерти, використовуючи абразивну сітку.Це для загального вирівнювання поверхні. Затирання можна виконувати вже через 3-5 годин після нанесення захисного шару. Якщо день похмурий з невисокою температурою, то для повного висихання потрібна доба.
Армування листів пінопласту за допомогою клею та сітки
Оздоблення фасаду
Після захисного шару, в який втоплена сітка, необхідно нанести шар, що вирівнює. Матеріалом служить той самий клей. Він наноситься широким шпателем (35 см) не менше 3 мм завтовшки. Для висихання шару, що вирівнює, потрібна доба (до трьох в похмуру погоду). Після чого штукатурка за пінопластом затирається до отримання максимально рівної поверхні.
Перед нанесенням фінішної декоративної штукатурки чорнова поверхня ґрунтується.Для цього використовується будь-який ґрунт глибокого проникнення.
Фасадна штукатурка «короїд»
Найбільш поширеними декоративними штукатурками для утеплених фасадів є Короїд та Баранець. Декоративна штукатурка наноситься на заздалегідь загрунтовану поверхню шпателем знизу вгору. Шпатель тримається під кутом 45 градусів і поступово притискається до основи. Базовий шар має бути однакової товщини. При цьому чим більше зерна, тим товщі має бути шар.
Після нанесення попереднього просихання базового шару за допомогою шпателя, терки чи губки формується декоративна фактура. За бажання оштукатурену поверхню можна пофарбувати захисно-декоративними фарбами.