З цієї статті, Ви дізнаєтеся чому базальтова вата вважається пожежоміцним матеріалом і правильно її використовувати, щоб підвищити її вогнестійкість.
Повсюдне введення енергозберігаючих технологій у будівництві привели до широкої популярності теплоізоляції. Однак використання різних теплоізоляційних матеріалів може істотно змінити клас вогнестійкості будівель та споруд.
Базальтова вата відноситься до негорючих ізоляційних матеріалів
Вироби з базальтової або мінеральної вати виготовляються з природних мінералів, до яких у процесі виробництва додається незначна кількість синтетичних речовин як сполучна, не більше 1,5-4% по масі та інших модифікаторів покликаних збільшити вологостійкість матеріалу.
Дослідження пожежної безпеки базальтової вати
Вогнестійкість базальтової вати відповідає групі негорючих будівельних матеріалів (НГ). Однак цей матеріал є утеплювачем та не може бути використаний самостійно. Він застосовується виключно як один з елементів багатошарових будівельних конструкцій. Найчастіше це різні комбіновані покрівлі, системи зовнішнього утеплення фасадів, внутрішні простінки, утеплення конструкцій підлоги, ізоляція ліній комунікацій - трубопроводів і повітроводів тощо.
Багато відповідальних виробників, таких як Rockwool, Техноніколь, Ursa, Isover та ін. проводять численні дослідження, які мають виявити оптимальне поєднання матеріалів з погляду пожежної безпеки. Прикладом може бути дослідження компанії Rockwool, яке здійснювалося відповідно до методик ГОСТ 30403-2012 "Конструкції будівельні. Метод визначення пожежної небезпеки". Випробуванням зазнавали понад 40 зразків різних комбінованих покрівель. Найбільш надійними виявилися варіанти покриття з використанням базальтової вати Rockwool Rockmin, 50 мм (10,8 м2) яка розташовувалась у два шари. При випробуваннях матеріалів для фасадної теплоізоляції один з кращих показників був у базальтової вати Rockwool Superrock, 50 мм (9,15 м2).
Пожежна безпека базальтової вати даного виробника (Rockwool) обумовлює використання в якості сировини негорючих матеріалів базальтових порід (базальт, діабаз, габро), які піддаються обробці при температурі, що перевищує 1500°С.
Результат 30 хвилинної дії відкритого полум'я на базальтовий утеплювач щільністю 30кг/м3, що входить до складу сендвіч-панелі.
Нормативи вогнестійкості базальтової вати
Відповідно до міждержавних стандартів ДСТУ Б В.2.7-97-2000 або його аналог ГОСТ 9573-2012 "Плити з мінеральної вати на синтетичному сполучному теплоізоляційні" базальтова та мінеральна вата належать до класу негорючих будівельних матеріалів НГ. Це означає, що цей утеплювач не тільки не може спалахнути, але й не підтримує горіння. Відповідно до міжнародної класифікації пожежної безпеки, що передбачає єврокласи від А1 до F базальтова вата відноситься до класу А1. Дана класифікація є більш повною і передбачає такі характеристики, як розсіювання теплової та променистої енергії від джерела вогню, утворення палаючих крапель, димоутворення та інші показники, що виникають через вплив вогню та води (внаслідок пожежогасіння) на матеріал.
Відповідно до нормативів мінеральна та базальтова вата забезпечує максимальний захист будівельних конструкцій будівель та споруд. Вона має максимальну температуру плавлення і витримує до 1000°С, зберігаючи при цьому свої основні експлуатаційні характеристики, що забезпечує міцність несучих елементів будівель та споруд досить тривалий час.
Результат 15 хвилинної дії відкритого полум'я на базальтовий утеплювач щільністю 50кг/м3(ліворуч) та 45кг/м3(праворуч)
Деякі приклади використання
Базальтову вату рекомендується застосовувати для ізоляції будівельних конструкцій, до яких висуваються високі вимоги вогнестійкості. Наприклад:
Будівельна конструкція із сталевих профільованих елементів під навантаженням втрачає міцність і зазнає критичних деформацій при нетривалому впливі температури 450-550°С. При використанні Техноніколь Роклайт, 100мм (2,88м2) у перегородках з металевим каркасом їхня пожежна опірність зростає багаторазово і вони здатні витримати вплив високої температури до 4 годин. Це дозволяє розглядати цю перегородку як протипожежну, яка відповідає вимогам вогнестійкості будівель та споруд високого класу.
Також широке застосування мінераловатна ізоляція типу Техноніколь Техноблок, 50мм (8,64м2) отримала при використанні в ізоляційних роботах інженерних комунікацій, різних повітроводів та трубопроводів. Дані конструкції повинні бути розраховані таким чином, щоб їхня вогнестійкість не знижувала загальну стійкість до вогню всієї споруди. У цьому випадку мінераловатна ізоляція повинна запобігти передачі теплової та променистої енергії з гарячого боку протипожежної перегородки на холодну.