Однією з різновидів природних сипучих матеріалів є яружний пісок. За своєю якістю він значно поступається річковому. У його складі є такі домішки, як:
- Глина;
- Пил;
- Великі кам'яні фракції.
Їх наявність робить яружний пісок брудним та знижує його якість, що впливає на ціну матеріалу. Так, купити такий пісок у Києві в мішках по 50 кг можна за ціною від 40 гривень.
За додаткову плату його можуть доставити додому. Властивості яружного піску залежать від розміру піщин. Гранули, з яких він складається, шорсткі і мають гострі грані.
У середньому їхня величина становить 1,6-2 мм. Такий яружний пісок є дрібнозернистим, проте в магазинах Києва можна купити і крупнозернисті фракції. Чудовий пісок видобувається за допомогою спеціальної техніки: екскаваторів, бульдозерів, землерийних машин. Як і в річкового, у нього висока собівартість, що пояснюється трудомісткістю видобутку сипучого матеріалу.
Також у його ціну включається вартість транспортування безпосередньо до місця розвантаження – до магазинів чи будівельних майданчиків Києва. Ціна транспортування складається в основному із вартості бензину, що не дозволяє встановити будь-які тарифи на ці послуги.
Різновиди
Пісок яружний ділиться на три основні групи:
- Митий. Технологія його видобутку є промиванням сипучого матеріалу у великій кількості води із застосуванням земснарядів. Вимивання різних домішок дозволяє значно підвищити його якість та зрівняти за цією характеристикою з річковим піском. Розмір гранул стандартний і дорівнює 06 мм.
- Сіяний. Видобувається в кар'єрах, після чого просівається за допомогою спеціального обладнання. Така технологія дозволяє підвищити його якість. Застосовується при кладці фундаментів, для створення штукатурних розчинів та проведення ремонтних робіт кладок.
- Звичайний яружний пісок. Видобувається відкритими способами. Включає різні домішки, через що не може похвалитися хорошими технічними характеристиками.
Область застосування
Витончений пісок - досить поширений будівельний матеріал завдяки своїй низькій ціні. У Києві він застосовується при прокладанні доріг, облагородженні дворових територій, заливанні фундаментів будівель та створенні насипів. Крупнозернистий сипкий матеріал застосовується переважно у виробництві бордюрів і тротуарної плитки. У деяких кар'єрах видобувається білий яружний пісок. Такий відтінок йому надає високий вміст кварцу у складі, завдяки чому його застосовують для ливарних форм.