Які шпалери вибрати? Навіщо вам шпалери. Як розібратися в різноманітті обів на ринку. На що клеїти шпалери (стіна, гіпсокартон)
Про це читайте нижче.
Капітальний ремонт квартири (євроремонт) робиться рідко, і якщо ви захочете змінити стиль і тип обробки, а раніше використовувалися скло або рідкі шпалери, то фактично доведеться знову робити досить грунтовний ремонт квартири (євроремонт), оскільки після зачистки стін від перерахованих вище покриттів їх доведеться заново рівняти і шпаклювати. А використання шпалер із паперовою основою не тягне за собою нічого подібного. Треба просто зняти старі шпалери та наклеїти нові. До того ж вибір таких шпалер дуже широкий та різноманітний.
Існують навіть такі паперові шпалери (не плутати зі склошпалери), які можна фарбувати звичайною водоемульсійною фарбою.
Випускаються вологостійкі паперові шпалери, просочені водовідштовхувальним складом (хоча їх вологостійкі якості досить слабкі порівняно з вініловими та «шовкографією», останні можуть витримати навіть вологе прибирання).
Щоправда, при наклейці на стіни вінілових шпалер, особливо спінених, потрібен спеціальний клей (з написом «вініловий») через велику вагу цих шпалер. Для наклейки бордюрів також застосовується спеціальний клей.
Тонкі шпалери вимагають ретельної обробки стін, а саме шпаклівки та шліфування.
Якщо стіни мають багато нерівностей, то приховати їх допоможуть щільні шпалери, при використанні яких шпаклювати стіни зовсім не обов'язково.
Однак місця, де використовувався цементний розчин при штукатурці або при закладенні щілин, потрібно обов'язково зашпаклювати або зафарбувати, щоб бруд, що міститься в розчині, не проступив згодом крізь шпалери.
Шпалери мають бути наклеєні встик без щілин та нахлеста. Малюнок має бути підібраний, тобто шпалери мають виглядати як єдине ціле.
Якщо малюнок шпалер містить вертикальні та горизонтальні елементи, то вони мають бути строго за рівнем.
Шпалери не повинні відходити від стінок. Не повинно бути натягнутих кутів, тобто кут не повинен проходитися єдиним шматком шпалер.
Необхідно дотримуватись температурного режиму в момент висихання шпалер. Не допускайте жодних протягів.
Перш ніж обклеїти шпалерами якесь приміщення, потрібно не тільки вибрати найбільш відповідний колір і малюнок, а й обов'язково врахувати їхню якість і структуру.
Умовно шпалери можна розділити на такі види: вінілові, текстовінілові, паперові, склошпалери та рідкі шпалери.
Сучасна практика всім цих видів, крім склошпалери, передбачає використання клею " Келід " , а склошпалери існує спеціальний склад - " Фін Текс " . Майже всі види шпалер стійки до сонячного світла, їх легко утримувати в чистоті.
Є шпалери, які допускають вологе прибирання, або миються, а є такі, які можна обтирати тільки сухим ганчірком.
Інструменти та пристрої
Для обробки поверхні знадобляться ножиці, пензель, щітка з м'якою щетиною, валик, ніж, лінійка, виска і шнур, цебро для клею та мокра ганчірка.
Полотнища нарізають і обрізають кромки шпалер ножицями з довгими лезами.
Для нанесення клею на шпалери, а також на поверхні стін та стель застосовують кисті (макловиці, флейцеві або махові). Для цих цілей можна використовувати хутряні або поролонові валики.
Щітка з м'якою щетиною розгладжує полотнища шпалер при наклеюванні. Можна використовувати і щітку одягу.
Гумовий або пластмасовий валик використовують для накочення шпалер та їх стиків.
Ніж застосовують для нарізки шпалер на полотнища та прирізування кромок на лінійки.
Шпалерний клей
Клей зазвичай замішують у пластмасовому відрі, а коли він набухне, його розмішують додатково.
Асортимент клеїв досить великий. Частина з них спеціально створена для цієї мети, причому деякими краще наклеювати шпалери на паперовій основі, іншими – на тканинній. Найкращі для наклеювання шпалер: "Шпалери синтетичний", "Клей КМЦ-Н" і "Клей шпалерний".
Для приготування клею з борошна заливають невеликою кількістю води, ретельно розтирають до отримання кашки, вливають її в гарячу воду і кип'ятять 5-10 хвилин, безперервно помішуючи, а потім охолоджують. Для приготування 8 л клейстеру потрібно 0,5 кг борошна.
"Клей шпалерний синтетичний" та "Клей КМЦ-Н" випускають у пакетиках по 0,5 кг. Вміст пакету заливають 8 л води і залишають для набухання та розчинення на 6-10 годин, а потім розмішують. Зберігати його можна протягом 10 діб.
При наклеюванні шпалер борошняним і синтетичним клеями, перш за все, слід промазати клейстером штукатурені стіни і відразу після цього наклеїти на них попередньо промащений клейстером газетний папір. Коли папір висохне, на нього наклеюють промазані клейстером шпалери, розрівнюючи їх і притискаючи до стіни сухою ганчіркою.
Шпалери, що миються, цими клеями наклеювати не можна. Найбільш підходящий для них "Клей-71" на основі полівінілацетатної емульсії. Їм же добре наклеювати і звичайні шпалери - як на відштукатурені стіни, так і на побілені та пофарбовані фарбою. В останньому випадку заздалегідь обклеювати стіни газетним папером не треба.
При наклеюванні стін шпалерами, що миються, слід промазати клеєм і стіну, і шпалери. Шпалери, що миються, можна приклеювати також будь-яким полівінілацетатним клеєм ("ШВА", "ПВА-А", "ЕПВА" і "Синтетичним для побуту") або "Казеїновим" (в порошку).
Критерії якості роботи, підготовка стін для поклейки шпалер Ретельне очищення стін від старих шпалер та газет.
Стеля очищається від старої фарби та шпаклівки до бетону (за погодженням). Стіни в тих місцях, де будуть кріпитися плінтуси та наличники, повинні бути вирівняні так, щоб плінтус і наличник лягали без щілин.
Нерівні, косі кути та виступи мають бути вирівняні. Старі русти з великими тріщинами потрібно вибити та зробити наново (за погодженням).
Тріщини в кутах стін повинні бути загорнуті, а якщо стара загортання в цих швах тримається слабо, то її також необхідно вибити і зробити заново. Усі кути з тріщинами, а також місця з'єднання різнорідних матеріалів (наприклад, бетон і ДСП), повинні бути проклеєні серпянкою після першого шару шпаклівки.
При підготовці стін та оштукатурених стель під фарбування шпаклівка стін ведеться з малярною сіткою. Всі недоліки шпаклівки та шліфування стелі стають видно тільки після його фарбування. Приймати роботу з обробки стель потрібно при денному освітленні.