Існує два основних способи монтажу гіпсокартонних листів:
По-перше, механічне кріплення до каркасу, для створення якого використовуються дерев'яні бруси або спеціальний профіль для гіпсокартону;
По-друге, застосування різних типів клею для гіпсокартону. Цей спосіб суттєво скорочує втрати у площі приміщення.
Чи можна клеїти гіпсокартон на стіну?
Безперечно, можна, але для виконання таких робіт необхідне дотримання певних вимог:
- Стіна не повинна мати сильного вертикального нахилу або значних горизонтальних перекосів у будь-якій площині;
- Робоча висота приміщення має бути порівнянна з довжиною гіпсокартонного листа, так як вертикальну стиковку виконують по несучому елементу каркаса;
- Після висихання клею для гіпсокартону необхідно здійснити додаткове кріплення гіпсокартону дюбелями з заглибленням у несучу стіну не менше ніж на 40 мм. Дюбеля розміщують по кутах, периметрі та в центрі ГКЛ;
- Після повного висихання клею обов'язково здійснюється шпаклівка швів із застосуванням сітки серпянки.
Матеріали для приклеювання гіпсокартону
На даний момент рекомендується для кріплення звичайного та вологостійкого гіпсокартону купити наступні типи клейових сумішей:
- Спеціалізований клейKnauf перлфікс;
- Клейові суміші на основі гіпсу типу Белгіпс, виробництва Волма;
- Еластичні поліуретанові суміші типу Полімін;
- Силіконові герметики, типу Боларс;
- Шпаклівка фугенфюллер (допускається додавання 10% будівельного гіпсу для скорочення часу схоплювання).
Knauf перлікс
Суміш перлфікс використовується для кріплення ГКЛ до будь-яких типів основ. Склад має максимальну вологостійкість і може бути використаний для монтажу гіпсокартону у ванній кімнаті, на балконі, лоджії чи кухні. Для підвищення надійності зчеплення при приготуванні складу до нього може додаватися синтетичне фіброволокно. Суміш досить економна, має невелику витрату. Однак час її висихання досить значний – від 5 днів до тижня.
Найбільш популярний склад для кріплення ГКЛ
Гіпсовий клей
Є одним із найбільш пластичних складів. Допускається його застосування, якщо основи мають незначні дефекти та нерівності до 20 мм. Матеріал стійкий до біологічних впливів (цвілі, грибка, гнилі) може використовуватися для приміщень з підвищеною вологістю. Основною технологічною особливістю є те, що матеріал не дає усадки після висихання. Може використовуватися для кріплення пінопласту, пінополіуретану та інших полімерних теплоізоляційних матеріалів.
Нанесення гіпсового клею
Поліуретанові склади
Реалізуються у балонах у вигляді сумішей, готових до використання. Склад видавлюється на поверхню ГКЛ спеціальним пістолетом, що забезпечує економну витрату матеріалу. Для формування більш щільної консистенції деякі склади додають фрагментований пінополістирол. Пінополіуретановий клей використовується для кріплення листів на основі з мінімальною кількістю дефектів. Дає швидке висихання та надійне кріплення. Може використовуватись для монтажу керамічної плитки.
Нанесення поліуретанової клеючої суміші
Силіконовий герметик
Використовується для кріплення невеликих сегментів гіпсокартону до поверхонь, що мають мінімальну адгезію: залізобетон, метал, дерево, пластик. Клей забезпечує надійне зчеплення, повністю стійкий до вологості та біологічних пошкоджень. Може бути використаний для приклеювання на поверхню ГКЛ штучних декоративних матеріалів, що мають невелику вагу.
Силіконовий герметик для кріплення невеликих сегментів ГКЛ
Шпаклівка фугенфюллер
Суміш компанії Knauf фугенфюллер не є найбільш надійним спеціалізованим складом для кріплення ГКЛ. Але її використання цілком допускається для підстав, що мають значні нерівності. Слабко піддається впливу вологи.
Як основа можуть виступати натуральний або штучний камінь, пінобетонні блоки, ракушняк, дерево тощо. Для підвищення швидкості схоплювання допускається додавання до шпаклівки 1/10 будівельного гіпсу.
Як клеїти гіпсокартон на стіни?
Етапи приклеювання ГКЛ до стіни:
- Виконується підготовка основи. Особливу увагу слід звернути на вирівнювання кутів. Максимальний перепад між точками стіни повинен перевищувати 10 див.
- Поверхня очищається від пилу і грунтується складами глибокого проникнення, які знижують поглинання вологи і зміцнюють зовнішні шари сипких основ. Рекомендується ґрунтувати 2 рази з технологічною перервою о 24 годині. Для приміщень з підвищеною вологістю необхідно використовувати ґрунтовку з бактерицидними добавками.
- Листи гіпсокартону намазуються клеєм у різний спосіб. Якщо дефекти стін незначні, широкою смугою по периметру і кількома сегментами посередині. А якщо стінка має нерівності більше 5 см, то застосовують маячковий спосіб, накладаючи клей на деякі частини.
ГКЛ прикладається до стіни та виставляється вертикально, перевірку здійснюють за допомогою водяного рівня.